Lions Meet Schedule

Schedule is just a guide - we will run up to an hour ahead of schedule

Friday's Schedule
 
Track Events
4:30 Boys Shuttle Hurdle Relay Final on Time
4:45 Girls Shuttle Hurdle Relay Final on Time
5:00 Girls Pentathlon Hurdles 
5:10 Boys Pentathlon Hurdles 
5:25 Girls Girls One Mile Race Walk  Final on Time
5:50 Boys 4xMile Relay  Final on Time
6:15 Girls 4xMile Relay  Final on Time
6:45 Boys Varsity Sprint Medley Relay Final on Time 400-200-200-800
7:05 Girls Varsity Sprint Medley Relay Final on Time 400-200-200-800
7:20 Boys JV Sprint Medley Relay  Final on Time 400-200-200-800
7:35 Girls JV Sprint Medley Relay  Final on Time 400-200-200-800
 
Field Events - 4:00pm Start
4:00 Girls Hammer Throw  Three throws Top 8 to Final
4:00 Boys Hammer Throw  Three throws Top 8 to Final
5:30 Girls Pent Shot Put  after Pent HH
5:40 Boys Pent Long Jump  after Pent HH
6:30 Girls Pent Long Jump  after HH & SP
6:40 Boys Pent Shot Put  after HH & LJ
 
Saturday's Schedule
Track Events - 9:00am
9:00 Youth Open 400m dash  Ages 5-13 Register at 8:30am
9:30 Alumni/Coaches Open Mile Run open to all  Check in at start
10:00 Boys Frosh/Soph SMR (4-2-2-8) Final on Time
10:15 Girls Frosh/Soph SMR (4-2-2-8) Final on Time
10:35 Boys 800m Relay  Final on Time
10:50 Girls 800m Relay  Final on Time
11:05 Boys 3200m Run  Final on Time top 20 athletes only
11:15 Girls 3000m Run  Final on Time top 20 athletes only
11:30 Boys 100m Dash  Prelims - top 6 to final
11:50 Girls 100m Dash  Prelims - top 6 to final
12:10 Boys 400m Dash  Final on Time
12:30 Girls 400m Dash  Final on Time
1:00 Boys One Mile Run (slow to fast) Final on Time Unseeded Sections
1:20 Boys Invitational One Mile Run  Final on Time Seeded Section
1:30 Opening Ceremonies
1:35 Boys 100m Dash Final
1:40 Girls 100m Dash Final
1:45 Girls Invitational 1500m Run  Final on Time
1:50 Girls 1500m Run  Final on Time Unseeded Sections
2:10 Boys Pentathlon 1500m fits in where they can
2:20 Girls Pentathlon 800m fits in where they can
2:25 Boys 200m Dash Prelims - top 6 to final unlimited entry
3:00 Girls 200m Dash Prelims - top 6 to final unlimited entry
3:30 Boys Frosh/Soph 200m Dash Final on time  unlimited entry
3:40 Girls Frosh/Soph 200m Dash Final on time  unlimited entry
3:50 Boys 800m Run  Final on Time  unlimited entry
4:05 Girls 800m Run  Final on Time  unlimited entry
4:25 Boys Frosh/Soph 800m Run Final on Time  unlimited entry
4:35 Girls Frosh/Soph 800m Run Final on Time  unlimited entry
4:45 Boys 400m Hurdles  Final on Time 
4:55 Girls 400m Hurdles  Final on Time 
5:05 Boys 200m Dash  Final
5:10 Girls 200m Dash  Final
5:15 Boys 3200m Relay  Final on Time 
5:25 Girls 3200m Relay  Final on Time
5:35 Boys 1600m Relay  Final on Time
5:45 Girls 1600m Relay  Final on Time 
 
Field Events
10:00 Girls Pent High Jump  on infield
10:00 Boys Pent High Jump  on infield
10:00 Girls Discus  at elementary school Top 7 to final
10:00 Boys Shot Put  on infield Top 7 to final
10:00 Boys Pole Vault  by entrance to track Top 7 to final
10:00 Boys Long Jump  by scoreboard Top 7 to final
10:00 Girls Long Jump  by scoreboard Top 7 to final
 
Field Events - later start
2:00 Girls Pole Vault  after boys
2:00 Girls Shot Put  after boys Top 7 to final
1:00 Girls Triple Jump  after long jump Top 7 to final
1:00 Girls High Jump  after pent
1:00 Boys High Jump  after pent
1:00 Boys Discus  after girls Top 7 to final
1:00 Boys Triple Jump  after long jump Top 7 to final
2:00 Boys Javelin  own back driveway Top 7 to final
2:00 Girls Javelin down back driveway Top 7 to final